Basında Biz

Gelecek nesillere SU BİLİNCİ kazandırma projesi

Türkiye’nin her yerinden gelen üniversite öğrenci kulüpleri üyeleriyle sohbetimiz sürüyor. İki üniversite kulübü üyesiyle daha sizleri tanıştıracağım. Önce Gazi Üniversitesi Kitap Bankosu’ndan Yağmur Dilara Efe’yle. Üniversitedeki arkadaşlarıyla harika bir çevre projesine imza atmışlar. Alkışlıyorum… Odakları, ‘Ekolojik Okuryazarlık.’ Hedef kitleleri, çocuklar.
Çünkü çocukların eko-anksiyete içerisine girip, çevre ile ilgili konulardan kaçmaları ihtimalinin en büyük felaket olacağını söylüyor Yağmur.
.
Sonra Fırat Üniversitesi’nden Kürşat Keskin’le, ‘Su Bilinci’ni konuştuk. Projenin çıkış noktası üniversitenin bulunduğu Elazığ’daki su kaynakları olmuş. ‘’Temel amacımız gelecek nesillerde su bilincini oluşturabilmek ’’ diyor Kürşat. Hedef kitleleri olan 10-14 yaş aralığındaki çocuklar ve onların anne- babalarını da projelerinin içerisine entegre ederek su bilincinin ev ortamında da devam etmesini hedefliyorlar.


.
‘Gelişim Seninle’ projesi sayesinde tanıştığım gençlerden aldığım ortak bir his var: O da hepsinin mezun olduktan sonra da, ‘sosyal fayda’ için çalışmaya devam edecekleri… ‘Sivil topluma bir kez girince ayrılmanın imkansız olduğundan hepimiz haberdarız‘’ diyor gençler. Ne kadar anlamlı ne kadar farkındalığı yüksek sözler bunlar. Böyle gençlerin geleceğimizi yazacak olmalarından gurur duyuyorum. Bu gençlere destek olan her markaya da sonuna kadar destek olacağımı buradan söylemek istiyorum.
Yaşasın sosyal fayda üreten gençler!!!

Siz odak alanı olarak “su tüketimi”ni seçmişsiniz. Neden?
-Yaşamdaki döngünün çok önemli bir parçası su. Bu nedenle, suyu korumalı ve bilinçsizce tüketmemeliyiz. Üniversitemizin bulunduğu Elâzığ ilinde, birçok su kaynağı bulunmakta. Ancak su kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere su bilincinin aktarılması üzerine çok az çalışma yapılmakta. Bu eksiği fark ettiğimiz için su bilinci üzerine yoğunlaşıp, sürdürülebilir bir proje yazmayı hedefledik.

İçme suyunun azalmasında en önemli etken olarak neyi görüyorsunuz?
-En önemli etken, dünyadaki artan nüfusun beraberinde getirdiği belirli tüketim problemleri ve bununla birlikte su bilincinin gelecek nesillere aktarılmaması. Bu ve benzeri etkenler, bilinçsiz tüketim sorunu olarak günümüzde kendini göstermekte. Projemizde öncelikle 3 hedef kitlemiz bulunuyor: 10-14 yaş aralığındaki öğrenciler, projede görev alacak üniversite öğrencileri ve eğitime katılacak olan öğrencilerin velileri. Hedef kitlelerimizi belirlerken, su bilincini sürdürülebilir kılmak en önemli şeydi bizim için. Bu yüzden, hedef kitlemizi, Z kuşağının başı ve sonu olarak belirledik. Projemizde birbirlerini daha iyi anlayıp, problemlere iş bitirici çözümler bulabileceklerini düşünüyoruz.

SEÇİLEN 9 PROJEDEN BİRİ BİZİMKİ

Projeniz hibe desteği alan 9 projeden biri seçildi. Şimdi ne yapacaksınız?
-Projemiz için gerekli olan maddi desteği, bp Türkiye’nin, “Gelişim Seninle” programı sağlıyor. Aldığımız hibe ile alt yapısını oluşturduğumuz projemizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Projemizde ortaklarımızla görüşmelerimizi ilerletmeye başladık. Bir sonraki adımımız ise projeyi hayata geçirmek olacak.