Basında Biz

FÜTAG Girişimcilik Yarışması Etkinliği Düzenledi

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan programda konuşan Fırat Üniversitesi Teknoloji Ar-Ge ve Girişimcilik Öğrenci Topluluğu Danışman Öğretim üyesi Doç. Dr. Bahar Demirel, Fırat Üniversitesinin her alanda olduğu gibi Mühendislik alanında da Türkiye’de sayılı Üniversiteler içerisinde yerini aldığını belirterek, “Üniversitemiz Devlet Üniversiteleri sıralamasında 20. Sırada yer alırken, Mühendislik alanında 9. Sırada yer almaktadır. Üniversitemizde Mühendis yetiştiren iki Fakültemiz bulunmaktadır. Bunlardan biri Mühendislik Fakültesi, ikincisi ise Teknoloji Fakültemizdir. Üniversitemizde öğrenci ve akademisyenlerimizin girişimcilik ruhunu arttırmak amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biriside Teknogirişim Akademisidir. Bu kapsamda öğrenci ve akademisyenlerimize yönelik olarak çeşitli sertifika programları düzenlenmiştir” dedi.

Programın Elazığ’da düzenlenmesini sağlayan Fuat Sami’ni ise, Elazığ’da genç girişimcilerin yatırım fikirlerini dinleyeceklerini ve desteklenebilir yatırımları iş dünyası ile paylaşacaklarını belirterek, Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan ‘Bir Fikrin mi Var?’ yarışmasının yayın hayatına başladığı 2007 yılından bu yana 30 bin girişimciye direkt olarak ulaşıp içlerinden milyon dolarlık başarı hikâyeleri çıkardıklarını söyledi.

Dört bölümden oluşan etkinlik kapsamında, İlk bölümde, Fuat Sami tarafından girişimcilere eğitim verildi. İkinci bölümde ise girişimciler yatırım fikirlerini jüri üyelerine sunma fırsatı yakaladı. Üçüncü bölümde de Elazığ’a gelecek ünlü yatırımcıların ve kurumların ne tür projelere yatırım desteği verecekleriyle ilgili çeşitli bilgiler verildi. Programın son bölümde ise Elazığ’daki işadamlarının ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Fuat Sami’nin moderatörlüğünde Elazığ’ın girişimci dinamiklerinin de katıldığı bir panel düzenlendi.